Ludzie ]

Kępniacy


W naszym serwisie prezentujemy osoby ściśle związane z Kępnem, które są znane i uznawane w regionie, kraju i świecie 
 

 

Ludzie

Zdzisław Mikołajczak

 


Kepno.Net


Jan Paweł II


AC / DC


Guns'n'Roses


Janusz Popławski


Judas Priest


Kreator


Jim Marshall


Metallica


Saxon

Notka biograficzna

Zdzisław Mikołajczak "Chico"

Urodzony 27.06.1958 w Kępnie w Wielkopolsce. Od 1983 roku żyje i pracuje w Bochum, w Niemczech.
Od dzieciństwa przejawia zdolności plastyczne i zainteresowanie muzyką. Pod nadzorem ojca, już w wieku 4 lat, wykonuje swoje pierwsze zabawki w mydle, korze i drewnie. Startował w wielu konkursach i zdobywał liczne nagrody. Samouk. Po wyjeździe z Polski odkrywa zamiłowanie do reliefu. Wypracował swój własny styl i charakterystyczną dla niego linię artystyczną. Wykonuje prace na zlecenie wytwórni fonograficznych, zespołów, czasopism muzycznych i osób prywatnych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W tym roku wyróżniono go tytułem „Osobowość Roku 2001 w Europie – Polacy za granicą” przyznawanym przez polskie media za granicą.

Link do oficjalnej strony Chico
 

     

Wywiad

Z jakiej okazji zawitałeś tym razem do Kępna?
Przyjechałem odwiedzić rodziców i przyjaciół, oraz na Międzynarodowy Turniej Piłkarski, który organizowali moi koledzy z „Marcinków”.
 

Jak postrzegasz Kępno po latach twojej nieobecności?
Mieszkam za granicą prawie 20 lat. Do mojego rodzinnego miasta Kępna przyjeżdżam często i zawsze jestem zaskoczony pozytywnymi zmianami. Miasto cały czas się rozwija. Przybywa nowych inwestycji i projektów. Widać tutaj ekscelentną pracę Gospodarza-Burmistrza. Mieszkają tu wspaniali ludzie. Kocham to miasto, mam tutaj wiele serdecznych przyjaciół i wracam tutaj bardzo chętnie. 
 

A wrócisz kiedyś na stałe?
Naturalnie!!! Cały czas o tym myślę. Już niedługo znikną granice, Polska wejdzie do Unii Europejskiej, a nowoczesna technika i komunikacja umożliwia mi pracę wszędzie... w Niemczech, USA, Japonii czy w Kępnie.
 

Patrzysz na wejście do UE jako na szansę, jednak nie wszyscy Polacy tak to widzą, 
boją się...

Niepotrzebnie!!!... nie musimy mieć żadnych kompleksów przed Zachodem. Powinniśmy darzyć Europę Zachodnią uznaniem. Faktem jest, że Polacy często czują się „podporządkowani” zachodniej polityce gospodarczej i mają z tego powodu „problemy”. Polska jest krajem o wspaniałych tradycjach i obyczajach, a nasi Rodacy udowodnili światu już nie raz, że potrafimy wiele! Uważam... powinniśmy tylko dotrzymać tempa nadanego przez Europę, a to jest dla nas bardzo realne. W przeszłości nie zawsze mogliśmy decydować sami o losach naszego kraju, teraz mamy szansę pokazać na co nas stać! Jestem optymistą! 
 

Jak Polak osiąga sukces za granicą?
Trzeba być dobrym w tym co się robi, wierzyć w siebie, solidnie pracować, no i oczywiście mieć trochę szczęścia. Zachować własną osobowość, nie zapominać o szacunku i uznaniu dla innych. 
 

Czym dla Ciebie jest wyróżnienie tytułem „Osobowość Roku 2001 w Europie – Polacy za granicą”?
Ten tytuł został mi przyznany przez polskie media na Zachodzie. Dla mnie jest to największy zaszczyt, jaki mnie tylko mógł spotkać!!! Tak na prawdę nie za bardzo to jeszcze do mnie dociera. Zostałem wyróżniony przez grono nieznanych mi ludzi. Dla mnie jest to o tyle cenne, że nie nagrodzono mnie, a raczej doceniono i dostrzeżono. Dostrzeżono jako człowieka, Polaka... Tytuł ten nie ma nic wspólnego z nagrodą materialną, jest uznaniem dla mnie.
 

Jak zaczęły powstawać twoje, słynne już reliefy?
Pierwszy mój relief powstawał w przerwach, w pracy. Wykonywałem pracę przedstawiającą zespół Judas Priest. Zauważył to kolega, który był zaprzyjaźniony z muzykami znanej niemieckiej grupy Kreator i powiedział im o tym. Pewnego dnia zjawił się u mnie lider Kreatora, Mille i zaproponował mi wykonanie reliefu do ich aktualnego CD „Coma of Soul”... Zgodziłem się. I tak się zaczęło... 
 

Kto otrzymał Twoje prace?
Hmm... jest bardzo wiele ciekawych osób i grup... jednak takie nazwy jak: 
AC/DC, Bon Jovi, Metallica, G`n`Roses, Scorpions, Manowar, Saxon, Judas Priest, Pink Floyd, Jim Marshall, HammerFall, Iron Maiden, Nazareth, Toto, Steve Vai czy Sodom mówią same za siebie...a nawet Michael Jordan został zaszczycony moją pracą. 
 

W jaki sposób tworzysz swoje dzieła?
Większość moich prac ma rozmiary dawnych płyt analogowych – 30 cm x 30 cm. Do stworzenia reliefu wykorzystuję keramin i keraquick, stosowana przeze mnie technika umożliwia poprzez patynowanie nadanie każdemu odlewowi metalicznego efektu srebra, brązu, miedzi bądź platyny. Z formy matki wykonuję dowolną liczbę ściśle limitowanych i numerowanych kopii. Gotowy relief oprawiam w drewnianą ramę. 
 

Ile stworzyłeś reliefów?
Tak szczerze to nie wiem, ale jest ich sporo. Pojedynczych różnych motywów około 60 sztuk... 
 

A teraz nad czym pracujesz?
Jestem w trakcie pracy dla papieża Jana Pawła II. Z muzycznych jest w planie Journey, Rebellion, Gamma Ray, Whitesnake, Motorhead, Kitaro... parę prac na różne festiwale i dla klubów piłkarskich...
 

wywiad autoryzowany

Ludzie ]

powrót na górę strony

copyright © 2000- Yark.pl  SEVEN